Detail článku všetko

Iný kraj, iný mrav: Aj takto sa oslavuje príchod Nového roka vo svete

Oslavy Nového roka patria k tým najväčším na svete. My sa síce držíme pomyslenej klasiky v podobe strieľajúceho šampanského a ohňostrojov, ale v niektorých kútoch sveta vedia ako ho osláviť oveľa originálnejšie. Ak sa rozhodnete tráviť Silvestra a Nový rok niekde v zahraničí, nebuďte prekvapení ak uvidíte lietať nábytok von oknom či hromadne bozkávajúcich sa ľudí.

Iný kraj, iný mrav: Aj takto sa oslavuje príchod Nového roka vo svete

Taliansko

Príchod Nového roka slávia Taliani vo veľkom. Najkrajší ohňostroj uvidíte vo väčších mestách ako Neapol, Rím či Benátky. Zapálením petárd si tam iba šplhnete, pretože tak odplašíte všetko zlo starého roku. Hlavnou tradíciou je tanec – ľudia sa natriasajú v uliciach a v baroch v žiarivých šatách. Rovnako temperamentným zvykom je aj zbavovanie sa všetkého starého. Domorodí totiž vyhadzujú priamo z okna šatstvo, riad aj nábytok. Počas slávností sú plné kiná aj divadlá.

Grécko

Táto dovolenková destinácia býva verná nočnému životu aj posledný deň v roku. Všetci obyvatelia sa stretávajú na námestiach čím deklarujú nekrvavú vojnu. Potom nasleduje zábava až do ranných hodín, ohňostroje, drahé jedlo a luxusné vína. Nový rok (Protohronia) je pre Grékov rovnako štedrý ako Vianoce. Najväčšou tradíciou je koláč zvaný „vasilopita“, do ktorého zapečú mincu. Ten, kto ju nájde, bude mať v novom roku najväčšie šťastie. Šťastie ale pre niekoho môže byť aj to, že ju pri jedení koláča nezhltne. laugh

Nórsko

Na rozdiel od iných krajín je Nórsko oveľa konzervatívnejšie. Oslava Nového roka skôr pripomína Vianočnú atmosféru, pretože ho neslávia na verejnosti, ale v kruhu svojej rodiny a blízkych. Svoju typickú tradíciu majú tiež. Jedia ryžový puding so skrytou mandľou a ten kto ju nájde, bude bohatý a šťastný po celý rok. Po polnoci púšťajú ohňostroj a potom sa vydajú navštíviť svojich blízkych a priateľov. Tieto návštevy trochu pripomínajú Halloween – deti dostanú za krátke vystúpenie sladkosť a dospelí drink.

Španielsko

Presne o polnoci vysielajú televízie odbíjanie hodín na madridskom námestí Puerta de Sol. Celkom je to 12 úderov a za každý úder zvonu zjedia Španieli jednu guličku hroznového vína – to im má zabezpečiť v novom roku šťastie. V obchodoch môžete nájsť hotové sady na hroznové šťastie „uvas de la suerte“ už s odpočítanými guličkami hrozna.

USA

Na Nový rok sa plavci a otužilci vrhnú do Sanfranciského zálivu, ktorého vody majú maximálne 10°C. Tí najrýchlejší zvládnu preplávať z niekdajšej väznice Alcatraz do Francisca za pol hodinu. Táto tradícia funguje už od roku 1967 a každý rok sa jej zúčastní aspoň stovka ľudí z plaveckých klubov.

Filipíny

Ak sa rozhodnete stráviť Silvester v teple, tak nezabudnite aj na filipínske zvyky a tradície počas osláv Nového roka. Deti a dospelí skáču do čo najvyššej výšky, aby im to zaručilo dobrú úrodu. Blahobyt majú zaistiť otvorené dvere a okná, rozsvietené svetlá či mince v bundách, nohaviciach a na parapete. Pre šťastie a zdravie musia mať košík s 12 kusmi guľatého ovocia. Na dvere ľudia zvyknú zavesiť hroznové strapce, ktoré tam ostávajú až do ďalšieho Silvestra. 

 

Niky kiss