Detail článku všetko

Najzdravšia ryba je LOSOS!

Jemná ružovkastá až červená farba, chudé na jazyku sa rozplývajúce mäsko – to sú indície, ktoré si nepomýlime so žiadnou inou rybou. Losos vyčnieva z radu rýb a vie si získať každého gurmána a milovníka jedla práve svojou jemnou chuťou a netypickým (takmer žiadnym „rybacím“ zápachom). K celkovo najzdravším potravinám patria jednoznačne ryby. Obzvlášť losos je niečím výnimočným. Ale čím?

Najzdravšia ryba je LOSOS!

Už len samotný život lososa je v celku zaujímavý – je pevne prepojený s prírodou a to v úplnej harmónii. Lososy žijúce v čistom oceáne (poblíž Aljašky) nepoznajú žiadnu chémiu, živia sa len prírodným bohatstvom mora a preto je aj ich mäso na 100% plné dôležitých výživových látok. Cena lososa je vo všetkých obchodných reťazcoch omnoho vyššia v porovnaní s inými rybami. U väčšiny rýb si musíme dávať pozor na nálezy v podobe kostí, tie však losos neobsahuje a vďaka tomu si ho môžeme vychutnávať s maximálnym pôžitkom.

Prirodzená farba lososieho mäsa je biela, a nie ružová či oranžová. Za jeho sfarbenie môžu krevety, na ktorých si rád pochutí. Keď sa losos nimi kŕmi, súčasne zhromažďuje aj farbivo z ich tukového tkaniva. Podľa rozdielnosti potravy poznáme lososy od svetloružovej po tmavo červenú. 

Jeho mäso je veľmi výživné a zároveň diétne. Už len konzumácia malého kúsku vám postačí na doplnenie cenných látok pre telo. Preto je obľúbeným aj medzi športovcami. Losos je dokonalou kombináciou troch najdôležitejších výživových látok pre zdravé kosti a vývoj. Obsahuje vysoký podiel bielkovín, omega 3-mastných kyselín a vitamínu D. Ďalej aj vitamíny skupiny B, najmä významné množstvo B6 (okrem iného pôsobí aj ako prevencia proti rakovine hrubého čreva) a tiež B12 potrebného pre správne fungovanie centrálneho nervového systému - podporujúci najmä proces myslenia. Správnu srdcovú, nervovú aj svalovú činnosť zabezpečuje vitamín B3, ktorý losos obsahuje tiež.

Najlepší spôsob tepelnej úpravy je grilovanie. Čerstvý filet z lososa s kožou je to najlepšie, čo vás môže v obchode stretnúť. Pri porciovaní sa jej v žiadnom prípade nezbavujte. Len ju narežte na troch miestach, aby sa tuk spiekol. Vďaka koži nemá mäso priamy kontakt s platňou a preto si udrží svoju šťavnatosť. Lososa vždy opekajte na rozpálenej panvici s troškou oleja alebo masla (kožou nadol). Opekajte dokým nebude jemne oranžový, dajte však pozor na to aby sa príliš neprepiekol – zbytočne by ste ho vysušili a to predsa nechcete. Doba grilovania závisí od hrúbky filetu, napr. 3-4 cm hrúbky (10-15 min), 5-6 cm hrúbky (15-20 min) a 7-8 cm hrúbky (20-30 min). Na jazyku by sa mal rozpadávať – vtedy viete, že je presne ako od šéfkuchára. Ako prílohu môžete zvoliť všetko čo vám príde na um. Od wasabi pyré cez fazuľkové lúsky a ratatouille zeleninu až po listový šalát. Niektorí lososa sprudka ugrilujú na panvici cca 2-3 min a potom ho dajú dopiecť do rúry.

U nás si môžete pochutnať na šaláte s grilovaným lososom, šalátovou uhorkou a cherry paradajkami. wink